Kredyt hipoteczny to taki rodzaj pożyczki, który bierze większość ludzi. Jego celem jest zakup nieruchomości (mieszkania lub domu). Najczęściej na etapie zakupu pierwszego domu lub mieszkania, młodzi ludzie nie posiadają wystarczająco własnych środków, by sfinansować zakup. Tu z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyty hipoteczne. Od czego zależy wysokość rat ? Jakich pojęć używają bankierzy w ofertach kredytowych?

Kim jest kredytobiorca?

Kredytobiorca to osoba, która decyduje się wziąć kredyt na zakup nieruchomości. Po podpisaniu umowy, bank staje się właścicielem nieruchomości aż do momentu spłacenia ostatniej raty.

Co bank rozumie pod pojęciem nieruchomości?

Nieruchomością, na którą bierze się kredyt hipoteczny może być dom jednorodzinny lub wielorodzinny, lokal mieszkalny lub działka budowlana. Do domu najczęściej przynależy działka, na której jest on wybudowany. Działka w tym przypadku również wchodzi w skład nieruchomości, na którą udzielany jest kredyt.

Od czego zależy wysokość rat?

Wysokość rat kredytu zależy przede wszystkim od wskaźnika WIBOR – czyli średniej stopy procentowej, po której największe banki w Polsce udzielają innym bankom pożyczek. Wysokość rat zależy również od kwoty kredytu, czasu jego spłaty oraz od trybu spłacania. Można wybrać:

raty równe – w tym przypadku co miesiąc oddajemy bankowi tyle samo. Na wysokość rat składają się odsetki kapitałowe oraz część kapitału

raty malejące – w tym przypadku co miesiąc oddajemy równą część kapitału, który został pożyczony oraz odsetki, które z czasem maleją, ponieważ naliczane są od aktualnej kwoty zadłużenia.

Kredyt hipoteczny (podobnie jak np kredyt firmowy) to nie pożyczka gotówkowa, dlatego warto porównać oferty wielu banków. W ten sposób można sporo zaoszczędzić.

Na podstawie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_hipoteczny