Wybór lokaty bankowej może nastręczać wielu trudności klientom. Jak rozpoznać najkorzystniejszą ofertę rynkową i ulokować swój kapitał tak, aby czerpać z niego największe zyski oraz chronić go przed utratą wartości w czasie?

 

BEZPIECZNE OSZCZĘDZANIE

skarbonkaKażda tradycyjna lokata bankowa jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, podobnie jak depozyty na rachunkach osobistych czy oszczędnościowych w bankach. Jeśli nie chcemy ponosić jakiegokolwiek ryzyka straty części lub całości lokowanych na lokatach środków, nie powinniśmy korzystać z ofert lokat z funduszem inwestycyjnym czy tzw. polisolokat, stanowiących połączenie lokaty i ubezpieczenia na życieLokata tradycyjna lub lokata w walucie ma podawane oprocentowanie brutto, zawsze w skali roku. Oznacza to, że odsetki wypłacone klientowi po okresie trwania lokaty lub w trakcie jej trwania, jak ma to miejsce przy lokacie rentierskiej, zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc.

OPROCENTOWANIE I KAPITALIZACJA

Klient poszukujący najlepszej oferty na lokatę terminową powinien kierować się wysokością oprocentowania w skali roku oraz trybem kapitalizacji. Im częściej kapitalizowane są odsetki, tym wyższy zysk na koniec okresu trwania lokaty wypracuje klient.

Lokata z miesięczną kapitalizacją odsetek i z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku będzie korzystniejsza od lokaty z tym samym oprocentowaniem, ale kapitalizacją kwartalną. Zdarzają się też lokaty, na których tylko raz kapitalizowane są odsetki – na koniec okresu jej trwania. Kapitalizacja oznacza, że odsetki są dopisywane do kapitału na lokacie i od wyższej kwoty bazowej wyliczane są kolejne odsetki.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przy wyborze lokaty bankowej powinniśmy jeszcze sprawdzić, jaki jest okres trwania umowy na lokatę. Im jest on dłuższy, tym potencjalnie można wypracować wyższe zyski, ale i klient musi naszykować się na „zamrożenie” posiadanych środków finansowych. Warto sprawdzić, ile będzie kosztowało go zerwanie umowy o lokatę bankową przed terminem oznaczonym w umowie. Jeśli nie wiemy, na jak długo będziemy mogli w praktyce zdeponować swoje środki finansowe na lokacie,lepiej wybrać depozyt o krótszym terminie trwania oraz możliwości przedłużenia na kolejny okres. Atrakcyjne dla klientów będą też oferty lokat, które można zerwać w dowolnym momencie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów z tym związanych.

Z punktu widzenia wygody klienta, istotne przy wyborze lokaty jest też i to, w jaki sposób można ją otworzyć – w oddziale, przez telefon czy przez internet.