koszula z euroOd kilkudziesięciu lat uczymy się oszczędzania, które jeszcze dwie dekady temu nie należało do naszych mocnych stron. Zmiany na rynku gospodarczym, większe możliwości inwestycyjne i zrozumienie tematyki oszczędzania sprawiło, że robimy to nie tylko chętniej, ale i na kilkanaście sposobów. Jednym z lepszych rozwiązań są lokaty walutowe, uznawane za najbardziej opłacalne i dające większe zyski w niedługim czasie.

Nie bądź pesymistą!

Sceptycy tego modelu oszczędzania wskazują na niskie stopy procentowe obcych walut. To mogłoby wskazywać na niskie profity i brak opłacalności. Rzeczywiście ostatni — na szczęście zażegnany — kryzys gospodarczy wprowadził niemałe zawirowania w tej tematyce i niestety postawił lokaty walutowe pod znakiem zapytania. Niekorzystne i niemalże zamrożone kursy walut nie imponowały swoim poziomem, szczególnie jeśli zestawiło się go z rosnącą inflacją.

Na szczęście pesymistyczne głosy nie mają odniesienia do aktualnej, coraz lepszej sytuacji gospodarczej. Zmienność, jakiej podlegają kursy walut, sprawia, że w każdym momencie jesteśmy w stanie zarobić na tego rodzaju modelu oszczędzania. Rzeczony kurs ma bardzo ważne znaczenie podczas lokowania pieniędzy. Pamiętajmy o dwóch pojęciach:
– umocnienie złotego wobec obcej (wybranej przez nas) waluty;
– osłabienie złotego wobec obcej waluty.

Mocny i słaby złoty kluczem dobrej lokaty

Umocnienie rodzimej waluty prognozuje dla nas albo niewielki zysk, albo wręcz stratę. W przypadku słabej złotówki możemy być pewni zarobku na lokacie walutowej. Dla przykładu wyobraźmy sobie, że oszczędzamy 1 tys. złotych i wybieramy jako formę lokatę w Euro. W chwili założenia lokaty kurs wynosi 5 złotych EUR/PL. Jeśli po roku złotówka się umocni, kurs może wynieść 4 złote, a więc będzie dla nas stratą, natomiast w przypadku gdy nasza waluta będzie w fazie spadku kurs waluty może oscylować np. na poziomie 6 złotych EUR/PL.

Głównym czynnikiem, który powinien nas skłonić do tego modelu oszczędzania, jest analiza rynku w odniesieniu do kluczowych elementów tj. kursy walut i ich reakcje na aktualne sytuacje gospodarcze i polityczne. Oprocentowanie lokaty walutowej ma oczywiście znaczenie, nie mniej nie jest ono na pierwszym miejscu, jak w przypadku produktów oszczędnościowych w złotówkach. Ważniejsze jest samo rozpoczęcie oszczędzania w walucie. Korzystniej jest samodzielnie wymienić walutę w kantorze internetowym niż dostarczenie do banku gotówki w złotówkach. Banki nadal pobierają sowitą prowizję za przewalutowanie, która już na starcie uszczupla nasz kapitał.