Nawyk oszczędzania jest jednym z tych, które mają bezpośrednie przełożenie na stan naszych finansów. Dodatkowa gotówka jest swego rodzaju parasolem bezpieczeństwa, który daje nam pewną ochronę w momencie, gdy pilnie potrzebujemy gotówki. To także sposób, by uniknąć zakupów ratalnych czy kolejnych kredytów. Odkładanie małych kwot może wydawać się mało sensowne — nic bardziej mylnego! Konta oszczędnościowe są produktami bankowymi stworzonymi dla oszczędnych, którzy regularnie powiększają swój kapitał i z dużą systematycznością odkładają pieniądze.

Rozwiązanie pozwalające spać spokojnie

Ideą kont oszczędnościowych jest połączenie cech rachunku rozliczeniowego z lokatą. W praktycznym ujęciu tego rodzaju produkty pozwalają na dopłacanie pieniędzy, które automatycznie podlegają oprocentowaniu. Co więcej, konta oszczędnościowe pozwalają na wypłacenie części kwoty w dowolnym momencie — to daje pełen dostęp do oszczędności wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, a nie w momencie końca umowy, tak jak ma to miejsce w przypadku lokat.

Zwykłe konta rozliczeniowe dają nam co prawda dostęp do gotówki, ale pomijają oprocentowanie. Nasze pieniądze nie pracują, a tym samym nie powiększają naszych oszczędności. Warto dodać, że konto oszczędnościowe nie jest zazwyczaj obwarowane warunkiem minimalnej kwoty, innymi słowy, nawet 50 złotych będzie dobrze oprocentowane.

5 dowodów na to, że konto oszczędnościowe się opłaca.

1. Czysty zysk

Założenie konta oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatne. Pojawiają się także oferty bezpłatnego prowadzenia. Najczęściej jedna wypłata gotówki w miesiącu, czy dokonanie przelewu z tegoż konta także nic nie kosztuje. Ponieważ często są one substytutem ROR-ów można je założyć przez Internet.

2. Łatwy dostęp, bezpieczne odsetki

Wypłata pieniędzy nie powoduje utraty odsetek, tak jak ma to miejsce w przypadku lokaty. Podobnie, jeśli chcemy dopłacić określoną sumę-możemy to zrobić w dowolnym momencie.

3. Pracujące środki

Wrogiem naszych pieniędzy pozostawionych na zwykłych kontach jest inflacja. W przypadku konta oszczędnościowego nie ma ona większego znaczenia. Oprocentowanie sprawia, że nie tracą one na wartości nawet w przypadku podwyżek cen produktów.

4. Doskonała gospodarka

Konto oszczędnościowe ułatwia zarządzanie własnym budżetem. Automatyczne przekazanie części wpływów na nie sprawia, że rzeczywiście zaczynamy efektywnie oszczędzać.

5. Pracujące oszczędności

Pieniądze zdeponowane na kontach oszczędnościowych pracują, a kapitalizacja odsetek następuje z dużą częstotliwością. Co więcej, banki gratyfikują wytrwale oszczędzających i tych rozpoczynających dopiero kuszącymi bonusami.